Keď ste sa za socializmu v čase normalizácie rozhodli svojpomocne stavať rodinný dom, nebol to vôbec žiadny problém. Stačilo mať vhodný pozemok, projekt a potom už ste mohli začať s výstavbou, napríklad so stavebným dozorom. Týmto spôsobom vyrastali za socializmu rodinné domy ako huby po daždi a ak chcete vhodný príklad, vo svetoznámej obci Lidice, ktorá bola postavená v Československu krátko po druhej svetovej vojne, keď nacisti pôvodnú obec zrovnali so zemou a väčšinu obyvateľov povraždili, sa v 70. rokoch začali stavať domy v Oradourskej ulici. Nikto vtedy nedbal na nejakú úsporu energie za vykurovanie. Vtedy sa neriešili žiadne zateplenia a izolačné materiály na obvodovom murive a bežným štandardom bola vápenná omietka, tehlová stena a krovy so strešnými pálenými škridlami.

dom na kľúč

Doba sa však mení a dnes štátnych úradníkov zaujíma, či máte na kolaudáciu domu k dispozícii aj energetický certifikát. Bez neho nemožno objekt skolaudovať pre trvalé bývanie a vy ste potom povinní ho opatrovať ako oko v hlave a mať ho na nahliadnutie po celú dobu jeho platnosti. To ale nie je všetko, energetický certifikát za cenu certifikaciabudovy.sk podľa cenníka bude potrebný aj v situácii, keď chcete dom predať, alebo ho prenajať. Vtedy ho musí mať nový majiteľ a nájomca musí mať jeho kópiu.

stavba domu

Energetické certifikáty sú na Slovensku vyžadované od začiatku roku 2008, nie je to teda žiadna horúca novinka, napriek tomu sa medzi vami môžu nájsť ľudia, ktorí o tejto povinnosti nevedia, pretože doteraz žiadny dom nestavali, nepredávali ani neprenajímali. Existencia energetických certifikátov si kladie za cieľ zvýšiť počet stavieb, ktoré budú vyžadovať čo najnižšie náklady na vykurovanie a ďalšiu prevádzku, čo má posilniť ekologické opatrenia na celej planéte. Každopádne pozitívny význam to má aj pre majiteľov novostavieb, ktorým dôkladne zateplený objekt šetrí peniaze z ich vlastného vrecka.